Jak rozpoznać zużycie opon?

Opony mogą nadawać się do wymiany w wyniku ich uszkodzenia, ale najczęstszy powód wykonywania takiej czynności to nadmierne zużycie tych komponentów. Zużycie przekłada się na pogorszenie parametrów jezdnych, a to z kolei zmniejsza poziom komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Istotną sprawą jest umiejętne wykrywanie uszkodzeń oraz sprawdzanie poziomu zużycia. Dzięki temu wiadomo kiedy należy rozejrzeć się za nowym kompletem opon.

Warto sprawdzać opony w poszukiwaniu różnych pęknięć, uszkodzeń, śladów zużycia czy też starości. Uniknie się w ten sposób poważnych problemów z bezpieczeństwem i stabilną jazdą w przyszłości. Kontrolując opony, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Minimalna głębokość bieżnika dozwolona w naszym kraju

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce opona może być użytkowana, gdy głębokość jej bieżnika jest większa lub równa 1,6 mm. Mniejsza głębokość wyklucza oponę z eksploatacji oraz prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wielu ekspertów i kierowców zaleca jednak, aby wymiany dokonać wcześniej, gdy głębokość jest mniejsza niż 3 mm. Już w przypadku takiego bieżnika pogarsza się przyczepność na zakrętach oraz skraca się droga hamowania. W przypadku opon zimowych również obowiązuje wartość 1,6 mm, ale zaleca się wymianę takiego ogumienia, gdy grubość bieżnika spada poniżej poziomu 4 mm.

W jaki sposób sprawdza się głębokość bieżnika?

Przede wszystkim konieczne jest ustawienie pojazdu na płaskiej, równej nawierzchni. Dostęp do bieżnika opon osi przedniej można uzyskać łatwo skręcając kierownicą. Opony znajdujące się na tylnej osi należy sprawdzić przy podłoży korzystając z głębokościomierza. Można też użyć linijki, zapałki lub monety, a sam proces sprawdzania grubości zajmuje zaledwie minutę. Na oponach znajduje się wskaźnik TWI mający postać kilku garbów w rowku odprowadzającym wodę. Starcie tego wskaźnika lub odpowiedniej cyfry oznacza zmniejszenie grubości do poziomu wymagającego wymiany ogumienia.

Gdzie należy oddać opony, które uległy zużyciu?

Opona wykonana jest z materiałów, które można ponownie wykorzystać, więc wyrzucenie jej na śmietnik nie jest dozwolone. Na szczęście większość warsztatów wulkanizacyjnych odbiera zużyte opony od swoich klientów i przekazuje je do zakładu zajmującego się utylizacją. Większość zostanie wykorzystana ponownie, a reszta zostanie spalona. Warto dodać, że wymiana opon wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na komfort jazdy.