O czym pamiętać wybierając pierwszy motocykl?

Kupując pierwszy motocykl, wiele osób ulega niepotrzebnym emocjom, w wyniku których wchodzą w posiadanie pojazdu, który nie spełnia wszystkich istotnych wymagań. Warto dokładnie i na spokojnie przemyśleć swój wybór, aby cieszyć się jednośladem przez długi czas.

Oczywiście na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest bardzo wiele rodzajów motocykli, takich jak ścigacze, ciężkie i dynamiczne motocykle cruiser oraz sporo innych typów. Warto pamiętać, że pierwszy motocykl nie powinien być za ciężki ani też za mocny. Jazda swoim pierwszym jednośladem musi być przyjemna i dość łatwa. Godne polecenia są na przykład motocykle turystyczne dla początkujących pozbawione nadmiernej ilości owiewek, dzięki czemu ewentualne wywrotki i wypadki generują nie za duże uszkodzenia. Są one również bardzo zwrotne, więc można je łatwo opanować podczas jazdy. Eksperci uważają, że na początek warto sięgnąć po modele o masie 150-190 kg. Nie bez znaczenia jest też niskie ułożenie siedziska, tak aby można się było podeprzeć obiema nogami. Niskie siedzisko polepsza sterowność podczas jazdy z niską prędkością.

Skutery dla początkujących

Osoby, które nie poszukują jednośladu o dużej mocy lub sportowym charakterze tylko pojazdu charakteryzującego się niezawodnością. Motocykle z silnikami o pojemności 125, 250 lub 400 ccm charakteryzują się mocą pozwalającą na komfortowe uczestniczenie w ruchu drogowym. W porównaniu ze skuterami o pojemności do 50 ccm prędkość maksymalna nie jest ograniczona do poziomu 45 km/h.

W porównaniu z innymi motocyklami dla osób początkujących, wygodny skuter posiada bardzo wiele atutów. W głównej mierze nie korzysta się w nim ze sprzęgła oraz biegów, więc można zupełnie skupić się na obserwacji innych pojazdów i drogi. Dzięki temu nauka jazdy jest łatwiejsza, a jazda nie wiąże się z nagłym zgaszeniem silnika. Skutery posiadają wygodne kanapy, duże bagażniki oraz owiewki, dzięki którym skuterem jeździe się wygodnie w dowolnym ubraniu.

Motocykl 125 ccm

Osobom poszukującym klasycznych motocykli ze sprzęgłem i biegami polecane są motocykle z silnikami o pojemności 125 ccm. Są to niewielkie jednostki napędowe, które zapewniają skuteczną, wygodną i bezpieczną naukę jazdy, ale jednocześnie są dość dynamiczne i umożliwiają rozpędzenie się do prędkości 120 km/h. Aby poruszać się takim motocyklem wystarczy prawo jazdy kategorii B, więc nie trzeba robić uprawnień typu A. Nie może on jednak mieć mocy wyższej niż 15 koni mechanicznych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wybór niedrogich używanych jednośladów nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w większości przypadków mamy do czynienia z pojazdami niskiej jakości, które dość łatwo się psują i są trudne w naprawie. Warto więc dokładnie przejrzeć rynek i dokładnie obejrzeć motocykl przed zakupem.