Co zrobić gdy dojdzie do awarii pojazdu ciężarowego na autostradzie?

Zarówno autostrady, jak i drogi ekspresowe są uznawane za trasy szybkiego ruchu. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ powalają one na bezproblemowe i sprawne pokonywanie krótkich i dalszych tras. Trzeba mieć na uwadze to, że na takich trasach często pojawiają się pojazdy osobowe i dostawcze oraz samochody ciężarowe i zestawy TIR. Dzięki takim drogom, usługi transportowe są realizowane bardzo sprawnie. Intensywne użytkowanie takich dróg wiąże się z kolei z większym ryzykiem pojawienia się awarii.

Oznaczenie i zabezpieczenie miejsca awarii

W przypadku nagłej awarii, trzeba w głównej mierze zachować spokój i w miarę możliwości zjechać na pas awaryjny znajdujący się po prawej stronie. Gdy samochód zostanie zatrzymany, należy włączyć światła awaryjne (jeśli funkcjonują prawidłowo). Dobrym pomysłem jest założenie kamizelki odblaskowej, aby być z daleka widocznym dla innych kierujących.

Kwestią kluczową jest też oznaczenie miejsca, w którym doszło do awarii. Należy więc umieścić na pasie awaryjnym specjalny trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za samochodem. To pozwoli odpowiednio wcześniej poinformować kierowców o istniejących utrudnieniach.

Wezwanie specjalistycznej firmy udzielającej pomocy

Po skutecznym zabezpieczeniu miejsca awarii, trzeba wezwać fachową pomoc. Przede wszystkim chodzi tutaj o firmy, które specjalizują się w pomocy drogowej. Godne uwagi są też mobilne serwisy TIR, takie jak na przykład https://naprawaciezarowe.pl. W przypadku pomocy drogowych można liczyć głównie na holowanie oraz na ewentualne drobne naprawy na trasie.

Doskonałą alternatywę dla pomocy drogowej stanowią serwisy mobilne TIR. Firmy tego rodzaju specjalizują się w kompleksowej naprawie pojazdów nawet bez dostępu do energii elektrycznej. Innymi słowy można dokonać skutecznej naprawy pojazdu na trasie. Rzecz jasna, pierwszy etap to odholowanie auta na pobliski parking, MOP lub do najbliższego zjazdu. Profesjonalne firmy dysponują licencjami umożliwiającymi holowanie na drogach szybkiego ruchu. Po ustawieniu pojazdu w bezpiecznym miejscu, awaria jest likwidowana, a pojazd jest gotowy do dalszej jazdy.

Spore grono ludzi zwraca szczególną uwagę na serwisy mobilne TIR. Ich usługi są bardzo skuteczne. Ponadto takie wsparcie sprawia, że nie trzeba martwić się dalekim holowaniem pojazdu.