Paliwo i jego wpływ na wtryskiwacze diesla

Wtryskiwacze to komponenty odpowiedzialne za doprowadzanie paliwa do jednostki napędowej w dawce obliczonej precyzyjnie przez sterowniki. Oznacza to, że elementy te odpowiadają za bardzo precyzyjną pracę, więc ewentualne uszkodzenia mogą wpłynąć negatywnie na ich działanie.

 

Typ i jakość paliwa a działanie wtryskiwaczy

Jeśli mowa o uszkodzonych wtryskiwaczach nadających się do regeneracji (oferowanej między innymi przez firmę https://regeneracja-wtryskiwaczy.eu) to zwykle chodzi o wadliwe końcówki powodujące utratę mocy silnika i charakterystyczne kopcenie. Zużycie układu powoduje również uszkodzenie zaworków.

Na rynku istnieją następujące rodzaje olejów napędowych:

  • klasyczny,
  • uszlachetniony,
  • premium,
  • biodiesel.

Niestety w wielu przypadkach jakość paliw na stacjach jest niska, a nawet nie spełnia norm. W związku z tym najbezpieczniejszą opcją jest inwestowanie w paliwa premium. Wybór tańszych paliw niskiej jakości jest ryzykowny, ponieważ może spowodować uszkodzenie rozpylacza lub zaworka. Ponadto w paliwach może znajdować się woda mająca szkodliwy wpływ na wtryskiwacze.

Najgorszą rzeczą jest jazda na oleju opałowym i innych substancjach tego typu. W takim oleju znajduje się benzol pogarszający właściwości smarujące paliwa. Razem z siarką tworzy on pyłek krzemionkowy, który powoduje silne ścieranie i uszkadza sekcje tłoczące pompy. To powoduje spadek mocy, a na koniec całkowite unieruchomienie silnika.

Co zrobić z wadliwymi wtryskiwaczami?

W wielu przypadkach wtryskiwacze można zregenerować, wyczyścić i wyregulować. Silne uszkodzenia są jednak niemożliwe do naprawy i wtryski trzeba wymienić na nowe, a to oznacza spore koszty. O wiele lepiej jest zapobiegać takim problemom i tankować paliwo ze sprawdzonych, porządnych stacji.