Podstawowe informacje na temat manualnych skrzyń biegów

Samochody są maszynami, w których producenci montują wiele różnych typów rozwiązań technologicznych i podzespołów. Do ich grona z pewnością można zaliczyć przekładnie manualne. Są to innymi słowy tak zwane skrzynie ręczne, które są odpowiedzialne za optymalny transfer mocy silnika na koła samochodu. To dzięki skrzyniom samochód może jechać przed siebie albo cofać.

Pixabay/Autor: ArtisticOperations

Rzecz jasna sama skrzynia biegów jest niewystarczająca. Nie wolno zapominać o komponentach i mechanizmach pośredniczących, takich jak sprzęgło i koło zamachowe. Są one odpowiedzialne za zapewnienie optymalnego komfortu jazdy i właściwego przekazywania mocy silnika na koła. Oprócz standardowej konstrukcji koła jednomasowego i sprzęgła, coraz częściej spotyka się sprzęgła z kołami dwumasowymi. Wykorzystuje się je w nowoczesnych silnikach, które generują spore drgania w czasie działania. Koła dwumasowe skutecznie tłumią wibrację i dzięki temu zmniejsza się ryzyko kosztownej naprawy skrzyń biegów.

Z jakich elementów składa się manualna skrzynia biegów?

Klasyczna konstrukcja przekładni manualnej obejmuje kilka istotnych elementów wymienionych poniżej:

  • wałek sprzęgłowy, pośredni i główny,

  • mechanizm przesuwający koła zębate,

  • koła zębate na wałkach i synchronizatory,

  • łożyska wałków,

  • elementy uszczelniające,

  • obudowa skrzyni.

Oczywiście mechanizm ten potrzebuje odpowiedniego oleju przekładniowego do prawidłowego funkcjonowania. Warto raz na jakiś czas sprawdzać jego poziom i stan.

Funkcjonowanie manualnej skrzyni biegów

Przed użyciem skrzyni manualnej, niezbędne jest wciśnięcie pedału sprzęgła przez kierującego. Powoduje to bowiem rozłączenie skrzyni z jednostką napędową. Dopiero w tym momencie można wykonać ruch przy użyciu drążka (i połączonego z nim mechanizmu wykonawczego) w celu zazębienia koła zębatego odpowiedzialnego za dany bieg.

Przekazywanie napędu do kół następuje dopiero po puszczeniu pedału sprzęgła. Po działaniu mechanizmu można wywnioskować, że ewentualna awaria skrzyni manualnej może być problematyczna, a nawet prowadzi do całkowitego zatrzymania pojazdu. Na szczęście na rynku działa wielu porządnych fachowców, których specjalizacją jest naprawa skrzyń biegów. Ich znalezienie nie jest niczym skomplikowanym.