Uzyskanie pomocy w przypadku awarii na drodze szybkiego ruchu

Autostrady i drogi ekspresowe, czyli tak zwane trasy szybkiego ruchu są dość mocno rozbudowywane w Polsce. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ dzięki nim możliwa jest sprawna i bezpieczna jazda z dużą prędkością na dalekich dystansach. Są to jednak specjalne typy tras, na których pewne zachowania i przepisy różnią się od tradycyjnych dróg.

Pixabay/Autor: Rico_Loeb

Między innymi chodzi o zasady postępowania, gdy dojdzie do nagłej awarii na trasie. Na drogach szybkiego ruchu nie ma możliwości samodzielnej naprawy i holowania auta na lince. Warto więc zapoznać się z procedurami i przepisami, które obowiązują na takich trasach.

Jak postępować, gdy dojdzie do awarii na trasie szybkiego ruchu?

Nawet często serwisowane i zadbane samochody mogą ulec nagłej awarii w najmniej spodziewanym miejscu i czasie. Gdy taki problem pojawi się na autostradzie lub drodze ekspresowej, trzeba zachować spokój. W miarę możliwości warto postarać się dotrzeć do najbliższego zjazdu albo parkingu. Tylko w takich miejscach możliwe jest podjęcie próby samodzielnej naprawy, o ile posiada się stosowne części, wiedzę oraz umiejętności.

Skorzystanie z pomocy profesjonalistów

Nawet zjazd na parking może być niewystarczający, jeśli chodzi o samodzielną naprawę pojazdu. Innym przypadkiem jest zjazd na pas awaryjny, gdzie nie wolno wykonywać żadnych prac przy aucie. Jedyną opcją w tym przypadku jest zatrzymanie samochodu i umiejscowienie trójkąta ostrzegawczego 100 metrów za pojazdem oraz włączenie świateł awaryjnych (jeśli są sprawne). Następnie najlepiej jest wyjść poza barierki drogi ekspresowej lub autostrady i wezwać pomoc drogową.

Specjaliści zajmujący się szeroko pojętą pomocą drogową mogą się pochwalić nowoczesnym sprzętem oraz uprawnieniami i umiejętnościami pozwalającymi na efektywne holowanie na drogach szybkiego ruchu. Usługi takie wykonuje się do najbliższego zjazdu lub parkingu, gdzie przeprowadzana jest naprawa.

Jak szukać porządnych firm

Dobrym pomysłem jest ustalić jakie firmy działają w pobliżu miejscowości znajdujących się na planowanej trasie. Inną opcją jest skorzystanie ze specjalnych wyszukiwarek on-line, takich jak na przykład https://pomocdrogowa.info. Dzięki takim serwisom można bez większych problemów odszukać profesjonalne pomoce drogowe w całej Polsce.