Uszkodzenie felgi lub opony w terenie – jak rozwiązać ten problem?

W Warszawie oraz innych polskich miastach, wielu ludzi korzysta z własnych samochodów w celu transportu siebie, innych pasażerów oraz różnych przedmiotów na krótkich i dalekich trasach. Należy pamiętać, że w nawet w najlepiej zadbanych pojazdach mogą pojawiać się różne nagłe awarie, takie jak na przykład uszkodzenie opony lub felgi. Na szczęście w stolicy oraz poza nią działa wiele firm, które oferują fachową pomoc w takich sytuacjach.

Do awarii opony może dość w wielu różnych sytuacjach. Ogumienie może pęknąć w wyniku najechania na jakąś nierówność, zjechania na pobocze albo po najechaniu na jakieś ostre przedmioty lub szkło, które może się znajdować na drodze. Opony mogą też ulec pęknięciu w wyniku normalnego zużycia po przejechaniu wielu kilometrów. Jeśli kierowca będzie kontynuował jazdę z uszkodzoną oponą, wówczas może też dojść do pogięcia i uszkodzenia felgi.

Samodzielna wymiana lub naprawa koła

Oczywiście w przypadku uszkodzenia koła, można spróbować dokonać jego samodzielnej naprawy. Warto posiadać na wyposażeniu pojazdu zestaw naprawczy ze specjalnymi łatami, sznurkami czy też klejem oraz kompresor zasilany energią elektryczną z zapalniczki albo pompowany nożnie. Alternatywną opcją jest wymiana koła na zapasowe.

Proces wymiany nie jest trudny. Konieczne jest jednak odpowiednie oznaczenie miejsca zdarzenia przy pomocy włączenia świateł awaryjnych oraz ustawienia trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości za pojazdem. Po poluzowaniu śrub i podniesieniu auta na lewarku, można dokonać wymiany koła, opuścić pojazd na podłoże i dokręcić śruby. Warto pamiętać, że w większości przypadków jazdę na kole zapasowym albo dojazdowym można kontynuować z niską prędkością (do 80 km/h) i na małym dystansie (do 100 km), aby dojechać do domu lub wybranego warsztatu.

Pomoc fachowców w zakresie naprawy ogumienia na trasie

Uszkodzone ogumienie dotyczy zarówno pojazdów osobowych, jak i dostawczych, a nawet ciężarowych. Na terenie Warszawy działa wiele pomocy drogowych oraz firm, takich jak mobilny mechanik. Specjalizują się one w wymianie kół na trasie, a mechanicy dodatkowo potrafią dokonać napraw wulkanizacyjnych poza warsztatem stacjonarnym. Posiadają bowiem odpowiednie wyposażenie przystosowane do takich napraw na trasie. Warto korzystać z takich usług, jeśli ktoś nie posiada odpowiednich narzędzi, kół zapasowych, możliwości albo umiejętności niezbędnych do samodzielnego poradzenia sobie z problemem.